Küresel İnovasyon Endeksi(GII) 2022 yayımlandı

Birleşmiş Milletler’in (BM) İsviçre merkezli kuruluşu Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü tarafından açıklanan ve 132 ülkenin yarıştığı Küresel İnovasyon Endeksi’nde Türkiye, 2022’de 4 basamak yükselerek 37’inci sıraya çıktı. Endekste son iki yılda 14 basamak yükselerek, ilk defa ilk 40 içerisine girmeyi başardı. Son iki yılda 14 basamaklık iyileşme kaydeden Türkiye ayrıca, üst-orta gelir grubu ülkeler arasında 4’üncü sıradaki yerini korudu. Endeksin birinci sırasında İsviçre yerini korurken, sırasıyla ABD, İsveç, Birleşik Krallık ve Hollanda takip etti. Küresel İnovasyon Endeksi 2022 raporuna buradan ulaşabilirsiniz:

KUZEY AFRİKA/BATI ASYA GRUBUNDA BİRİNCİ

Üst-orta gelir grubu ülkeler arasında Türkiye, 7 ana bileşenin altısında, grup ortalamalarının üzerinde performans sergiledi. Türkiye’nin en iyi performans gösterdiği bileşen ise “Yaratıcı Çıktılar” oldu. Bu bileşende Türkiye, geçen yıla göre 20 basamak yükselişle 15. sırada yer alarak Kuzey Afrika/Batı Asya grubu ülkeleri arasında 1. oldu.


DAHA İYİ PERFORMANS

“Piyasaların Çok Yönlülüğü” bileşeninde ise 12 basamak yükselişle 37. sırada yer aldı. Bu yıl, inovasyon çıktılarında, inovasyon girdilerinden daha iyi performans sergileyen Türkiye, 6 göstergede ilk 10 içerisinde yer almayı başardı. Türkiye “kökene göre endüstriyel tasarımları” göstergesinde ise 132 ülke arasında 1. oldu. Türkiye’nin göstergelerdeki sıralamalarına buradan ulaşabilirsiniz:

Tankut ASLANTAŞ

Endüstri Mühendisi / Yönetim Danışmanı

Leave a Reply