“Temiz Teknoloji” İş Fikirleri Destek Programı GCIP 2015 Başlıyor!

Temiz_TeknolojiBirleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO), Küresel Çevre Fonu (GEF) ile birlikte “Enerji ve Çevre” konusunda girişimci iş fikirlerinin yarışacağı ve destekleneceği uluslararası program olan GCIP’yi 2014 yılında “-Gelecek Vaat eden Temiz Teknoloji İş Fikirlerini arıyor, kaynak sağlıyor ve teşvik ediyoruz” sloganı ile başlatmıştı. Dünyanın en kapsamlı iş geliştirme platformu olarak kabul edilen Global Cleantech Innovation Program (GCIP) 2015 yılında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 7 ülkede devam ediyor. Program, ilk aşamasını çeşitli kuluçka desteklerini içeren ulusal düzeyde başlayıp, ardından Türkiye’nin en başarılı temiz teknoloji projesi, Silikon Vadisi’nde dünyadaki diğer projelerle yarışacak.

Programa destek veren diğer resmi kuruluşlar; T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C. Kalkınma Bakanlığı, T.C. Su ve Orman Bakanlığı, KOSGEB ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV)’dır.

Yarışma, Fikri Olan Herkese Açık

 

Türkiye’de TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’nın (TEYDEB) koordine ettiği program, bu yılda geçen yılki kategoriler olan “Yenilenebilir Enerji”, “Enerji Verimliliği”, “Atıktan Enerji Üretim” ve “Su Verimliliği” kategorilerinde devam ediyor. Yarışmaya, bu alanlara yönelik yeni bir fikri olan veya bir ürün geliştirmeye çalışan öğrenci, akademisyen, araştırmacı ve bireysel ve seri girişimciler yanında KOBİ niteliğindeki işletmeler de katılabilecek. Girişimciler, en az iki kişiden oluşan bir takım kurarak başvuru yapabilecek. Başvuru için takım üyelerinden en az birisinin T.C. vatandaşı olması veya Türkiye’de bir ikamete sahip olması yeterli olacak. GCIP-2014 programında ödül olan finalistler tekrar programa yarışmacı olarak başvuru yapamayacaklar. Bunun dışında seçici herhangi bir kriter aranmayacak.

Programın Türkiye ayağındaki başvuralar, 20 Mart – 20 Mayıs 2015 tarihleri arasında elektronik ortamda “www.cleantechopen.com/turkey” adresi üzerinden kabul edilecek. Başvurular, TÜBİTAK’ta düzenlenecek panellerde uzmanlar, akademisyenler ve özel sektör temsilcileri tarafından değerlendirilecek ve programa devam etmeye uygun bulunan yarı finalist takımlar, 1 Haziran 2015 tarihinde ilan edilecek.

Yarı Finalistlere Eğitim Fırsatı

Yarı finalistler, Silikon Vadisi’ndeki Ana Girişimcilik Programının yürütücüsü “The Cleantech Open” tarafından Haziran-Ekim ayları arasında seminar, webinar, çeşitli kaynak dokumanlar aracılığı ile etkili bir eğitim sürecine tabi tutulacak. Ayrıca her takıma, markalaşma, satış ve pazarlama, iş modelleri, iş hukuku, sürdürülebilirlik, fikri mülkiyet hakları gibi konularda, uzman Mentorlar tarafından iş geliştirme destek ve eğitimleri verilecek.

Birinciye 50 Bin TL Ödül

 

GCIP–2014 ödülleri 24 Ekim 2014 tarihinde, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn.Fikri IŞIK ve TÜBİTAK Başkanı Prof.Yücel ALTUNBAŞAK tarafından takdim edilmişti.GCIP-2014 Mezunları, akademi, özel sektör, iş ve finans dünyası temsilcileri tarafından kendilerine sunulan Eğitim ve Mentorluk destekleri yanında çok değerli bir iletişim ağına daha şimdiden sahip oldular. Bu sayede temiz teknoloji iş fikirleri artık ticarete dönüşüyor!

www.turkey.cleantechopen.org/gcip2014/

Programın 2015 yılında da iki aşamada gerçekleştirilecek final etkinliği ile Ulusal Birinci ve Kategori Birincilerini çeşitli ödüller bekliyor. Ulusal Birinci 50 bin TL, Kategori Birincilerine ise 25 bin TL ile ödüllendirilirken, Türkiye birincisi olan proje, 18–19 Kasım’da Silikon Vadisi’nde düzenlenecek Global Forum 2015’de ülkemizi temsil edecek ve diğer ülke birincileri ile yarışacak.

GCIP-2015’e katılacak başarılı takımları ilk kez takdim edilecek olan; Bakanlık Özel Ödülü, Halkın Seçimi Ödülü, Yılın Genç Girişimcisi ile Sürdürülebilirlik ve En Başarılı Mezun ödülleri bekliyor.

Ayrıca programa katılacak takımlar, rehberler ve panelistler, “Global Cleantech Innovation Program” platformunun Uluslararası havuzunda yer alan birer üyesi olacak. Böylece, Güney Afrika’daki bir girişimci, Türkiye’deki danışman ile projesini geliştirirken, ürününü Pakistan’daki üretici veya firmaya satabilecek.

Program hakkında ayrıntılı bilgilere, “www.turkey.cleantechopen.org” adresinden ulaşılabilir.

Tankut ASLANTAŞ

Endüstri Mühendisi / Yönetim Danışmanı

Leave a Reply