TÜBİTAK-Research Councils United Kingdom İkili İşbirliği Programı

tübitak_research_councilsKoordinasyonu TÜBİTAK tarafından yürütülen Kâtip Çelebi-Newton Fonu kapsamında ülkemiz ile İngiltere arasındaki bilim, teknoloji ve işbirliği faaliyetlerini güçlendirmeye yönelik British Council ile ortaklık halinde açılan çağrılara gösterilen yoğun ilginin ardından, TÜBİTAK ile Research Councils UK (RCUK) arasındaki ilk çağrı 21 Eylül 2015 tarihinde açıldı.

Son başvuru tarihi 10 Kasım 2015 olan söz konusu çağrı ile iki ülke bilim insanları arasında ortak projelere araştırma desteği ve yurt dışı seyahat desteği sağlanacak.

Türk Araştırmacılara 720.000 TL’ye kadar destek

TÜBİTAK-Research Councils UK İkili İşbirliği Programı çağrıları kapsamında, daha önceki ikili işbirliği çağrılarından farklı olarak Türk araştırmacılara ARDEB 1001 Programı bütçesinin 2 katı olan 720.000 TL’ye kadar destek verilebilecek.

TÜBİTAK ile RCUK işbirliği çerçevesinde sunulacak proje önerilerinin iki kuruluş tarafından belirlenen tematik alanlar kapsamında olması beklenmektedirr. Çağrının kapsadığı tematik alanlar şu şekildedir:

  • Doğal ve İnsanı Felaket ve Krizlerin Anlaşılması ve Yönetimi (Understanding and Management of Natural and Humanitarian Disasters and Emergencies)
  • Eşitsizliklerle Mücadele ve Fakirliğin Azaltılması (Tackling inequalities and Poverty Alleviation)
  • Kültürel Miras ve Sosyal Kalkınma (Cultural Heritage and Social Development)
  • Akraba Evlilikleri Kaynaklı Hastalıklar (Disease Burden of Consanguineous Marriages)

Ortak Başvuru ve Ortak Değerlendirme Sistemi

TÜBİTAK-RCUK çağrısı kapsamında TÜBİTAK ikili işbirliklerinde bir ilk daha gerçekleştirilerek Türkiye ve Birleşik Krallık’taki araştırmacılardan ortak başvuru alınması ve başvuruların ortak olarak değerlendirilmesi planlanıyor.

TÜBİTAK-RCUK İkili İşbirliği Programı çerçevesinde ortak proje önermek isteyen Türk ve İngiliz araştırmacıların elektronik proje başvurularını aşağıda linki verilen RCUK-TÜBİTAK ortak elektronik sisteminden 10 Kasım 2015 tarihine kadar yüklemesi gerekmektedir.

https://je-s.rcuk.ac.uk/JeS2WebLoginSite/Login.aspx

Çağrı ile ilgili ayrıntılı bilgiye şu adresten ulaşılabilir:

http://www.rcuk.ac.uk/international/newton/tubitak/

Tankut ASLANTAŞ

Endüstri Mühendisi / Yönetim Danışmanı

Leave a Reply