40 Soruda Avrupa Gönüllü Hizmeti

eu puzzle

1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir?
Eğitim kurumlarımız ve içinde yaşadığımız toplum ve aile hayatımız gençlerimizi hayata hazırlamakta yetersiz kalmaktadır. Küçük  yaşlardan başlayarak bir sınav maratonunun  içine düşen çocuklarımız ve gençlerimiz geleceklerini yönlendirme konusunda yeterince  bilgiye sahip değiller. Üniversiteden mezun olup iş bulamayan pek çok gencimiz ise bunun en  büyük kanıtı. Bu çıkmazdan kurtulabilmek için gençlerimizin kendi kabuklarının dışına  çıkarak kim olduklarını keşfetmeleri ve seçeneklerini fark etmeleri gerekiyor. Peki, bunu nasıl  yapacaklar? Bu sorunun cevabı Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) olabilir.
Ulusal Ajansın sunduğu onlarca programdan birisi olan AGH ile 18-30 yaşları arasında  yüzlerce gencimiz mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa’da  diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilmekte,  yepyeni bir dil öğrenebilmekte kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç  tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte ve bu sayede ülkeye döndüklerinde kazandıkları özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini  çeşitlendirebilmektedirler. Üstelik bütün bunlara hiç bir ücret ödemeden ulaşmaları mümkün.  Gönüllülerin yeme, içme, konaklama, vize, sigorta vs. masrafları Merkezimiz tarafından  karşılanmaktadır. Hatta aylık cüz’i bir cep harçlığı da verilmektedir.

2. Kimler Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvurabilir?
18-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart  aranmamaktadır. (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vs.)

3. Başvuru için yapılması gerekenler nelerdir?
Öncelikle AGH hakkında detaylı bir bilgi almak için www.ua.gov.tr web sitemizde yer  alan dökümanları inceleyerek bilgi almalısınız. Ardından, başvurular ancak sivil toplum  kuruluşları aracılığı ile yapılacağı için bir gönderen kuruluş (dernek, vakıf, belediye, tüzel  kişilikler) bulmanız gerekli. Türkiye’de Başkanlığımızca yetki verilen yani akredite edilmiş olan gönderen kuruluşları http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm adresinden  bulabilirsiniz. Bu adres bir arama motoru olup, girdiğinizde karşınıza çıkan “Country”  bölümünde “Turkey” seçeneğini seçin ve “Submit query” butonuna basın. Karşınıza gelen
kuruluşların sağ tarafında  S, C ve H harfleri goreceksiniz. S harfi gördüğünüz bütün
kuruluşlarla iletişime geçebilirsiniz.

4. Gönderen bir kuruluş buldum, şimdi ne yapacağım, motivasyon mektubu nedir, gerekli midir, nasıl hazırlanır, bir örneği var mıdır?
Kuruluş bulduktan sonra, bu kuruluşlara bir motivasyon mektubu göndermelisiniz.  Mektubu hazırlarken, özgeçmişinizden, eğitiminizden, kişisel özelliklerinizden, neden AGH  projelerinde yer almak istediğinizi ve hangi tarih aralıklarına yer alabileceğiniz ile varsa özel  yeteneklerinizden ve ilgi alanlarınızdan bahsedebilirsiniz. Hazırlarken şöyle düşünün, bir iş  başvurusundasınız işi istiyorsunuz, öyleyse işverenin sizi işe alması için ikna etmek, lazım  değil mi? Motivasyon mektubunuzu yazarken de bunu göze almalısınız. Ancak bunu da  işverenin fazla zamanını almadan ve kendinizle ilgili bilgileri belli başlıklar altında kısa ama
çarpıcı ifadelerle yazmanız gerek.

5. Motivasyon mektubunu gönderen kuruluşa gönderdim, şimdi ne yapacağım?
Kuruluştan olumlu cevap aldıktan sonra, gönderen kuruluşunuzun sizin için uygun  gördüğü mevcut projesi ve/veya gönderen kuruluşunuzun partneri olan ev sahibi kuruluşlarım  (Avrupa’daki sivil toplum kuruluşları) projelerinde yer almak suretiyle AGH yapabilirsiniz.  Türkiye’den bir gönderen kuruluş bulabileceğiniz gibi gitmeyi düşündüğünüz ülkeden de ev  sahibi bir kuruluş bularak aynı şekilde iletişime geçebilir, olumlu cevap almanız halinde  yukarıda belirtildiği şekilde Türkiye’den bir gönderen kuruluş bularak da gönüllü hizmetine başvurmanız mümkündür.

6. Hangi tarihlerde başvuru yapılır?
Gönüllü olarak yıl içerisinde her zaman başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak, Avrupa Gönüllü Hizmeti yapan kurum ve kuruluşlar yıl içerisinde 3 dönemde (17 Mart, 30 Nisan, 1  Ekim) Ajansımıza başvurarak projelerini sunabilirler.

7. Hangi ülkelere gidebiliriz?
28 Avrupa Birliği (AB) üye devletleri, üye olmayan 7 program ülkesi, 22 AB’ye  komşu ortaklık ülkeleri ile program kılavuzunda yer alan diğer ülkelerden herhangi birine  gidebilirsiniz.

8. Türkiye’ye Avrupa Gönüllü Hizmeti için gelen Avrupa’lı gençler var mı?
Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında Avrupa’ya giden gençlerimiz olduğu gibi,  Avrupa’dan Türkiye’ye gelen ve gelmek isteyen de pek çok genç var.

9. Avrupa Gönüllü Hizmeti yapan kurum ve kuruluşlara nereden ulaşabiliriz?
http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm sitesinde “The European database on EVS  accredited organisations”( AGH Akredite Kurumları için Avrupa Veri tabanı) kısmından  ülkesine ve konusuna göre AGH yapan kurum ve kuruluşlara ulaşabilirsiniz.

10. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne gidebilmek için bir proje mi yazmalıyım?
Hayır. Avrupa Gönüllü Hizmetine gitmek isteyen gençler http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm sitesinde yer alan AGH kurum ve kuruluşlarına ait hali hazırda devam eden projelerde yer alabilirler.

11. AGH’ye gitmek istiyorum fakat üniversite öğrencisiyim okulumu dondurmama yardımcı olur musunuz?
Projeleri kabul olan arkadaşlara resmi bir yazı vermekteyiz fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini rica eden bir yazıdır.

12. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvuru için ne kadar ücret ödemem gerekli?
Avrupa Gönüllü Hizmeti ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir ücret alınmaz. Gencin yol, konaklama, yemek masrafları ve dil eğitimi Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi kendisine belli bir miktar da cep harçlığı verilir.

13. Beni gönderecek olan kuruluşu nasıl bulabilirim?
Akredite olmuş gönderen kuruluşları http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm adresinden araştırabilir ve kendileriyle temasa geçebilirsiniz. (bütün sivil toplum kuruluşları, belediyeler, vakıflar, Valilikler ve üniversitelerin AB ofisleri, milli eğitim gençlik müdürlükleri, gençlik ve sosyal il müdürlükleri gönderen kuruluş olabilir)

14. İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye gitmek istiyorum fakat İngiltere’deki organizasyonlardan hiç cevap alamadım?
Dil eğitimi Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin araçlarından bir tanesidir. Kesinlikle amaç olarak düşünülmemelidir. Gidilen ülkede dil eğitimi bütün gönüllülerin hakkı olmasına rağmen İngiltere Ulusal Ajansı, İngiltere’deki ev sahibi projelerde dil eğitimi verme zorunluluğunun bulunmadığını ifade eden bir deklarasyon ilan etti.

15. Avrupa gönüllü Hizmeti esnasında rahatsızlanırsam masraflarım karşılanacak mı?
Avrupa Gönüllü Hizmetine giden bütün gençler Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanır. Bu çok kapsamlı bir sigortadır, herhangi bir rahatsızlığınız esnasında masraflarınız bu sigorta kapsamında karşılanır.

16. Vize konusunda yardımcı oluyor musunuz?
Avrupa Gönüllü Hizmeti projesi kabul edilen gençlere tarafımızdan vize almalarını kolaylaştıracak resmi bir yazı verilmektedir.

17. Avrupa Gönüllü Hizmeti bana ne kazandıracak?
Öncelikle farklı bir kültürü ve dillerini öğrenme fırsatınız olacak. Yabancı bir ortamda ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta uzunca bir süre (2-12 ay) bulunmak sizin için ciddi bir tecrübe olacaktır. Farklı bir kültürü tanırken aynı zamanda kendi kültümüzü tanıtma şansınız da olacak. Ve gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecinizi belgeleyen Youthpass sertifikası alacaksınız.

18. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında boş zamanlarımda ücretli olarak çalışabilir miyim?
Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında kesinlikle ücretli bir işte çalışılamaz.

19. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında yüksek lisans yapabilir miyim?
Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında kesinlikle örgün eğitime (üniversite, yüksek lisans, doktora vs.) devam edilemez.

20. Ortaokul mezunuyum Avrupa Gönüllü Hizmetine gidebilir miyim?
Evet. Avrupa Gönüllü Hizmeti için tek şart 18-30 yaş arasında olmaktır. Eğitim ya da ekonomik durumunuz Avrupa Gönüllü Hizmeti için bir engel oluşturmaz.

21. Engelli bir gencim. 2-12 ay süre ile yurtdışında bulunmak benim için mümkün değil.
Daha kısa süreli bir programınız var mı? İmkânları kısıtlı (sosyo-ekonomik, kültürel ya da coğrafi bakımdan daha düşük imkânlara sahip kesimlerden gelen ya da engelli/özel gereksinimleri olan) gençler 2 – 8 hafta arasında kısa süreli Avrupa Gönüllü Hizmetinden istifade edebilirler. Engelli genç yalnız başına gidebilecek durumda değilse refakatçisinin masrafları da tamamen karşılanır.

22. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında boş günüm olacak mı?
AGH esnasında hafta 2 gün boş gününüz olacak. Ayrıca her ay için artı 2 gün daha tatil hakkınız olacak. Örneğin 9 aylık bir projeye gitmişseniz haftada 2 günlük izinleriniz dışında toplam 18 gün tatiliniz olacak. Bu tatilinizi hangi tarihlerde kullanacağınızı ev sahibi kuruluşunuz ile karşılıklı konuşarak belirlemek gerekli.

23. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında haftada kaç saat çalışmam gerekli?
AGH esnasında haftada en fazla 35 saat çalışmanız gerekli. Haftada 4-5 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içerisindedir. Bunun dışında kalan zamanlarınız size aittir.

24. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında ne kadar cep harçlığı alacağım?
Cep harçlığı ülkelerin ekonomik durumuna göre belirlenmektedir. Örneğin Türkiye’ye gelen gönüllülere aylık 80.-€, Almanya’ya giden gönüllülere 110.-€, Finlandiya’ya giden gönüllülere de 125.-€ verilmekte. Ülkelere göre belirlenmiş olan cep harçlıklarını www.ua.gov.tr sitesinde faydalı dokümanlar kısmında kullanıcı kılavuzunda bulabilirsiniz.

25. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında nerede konaklayacağım?

AGH esnasında standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir.

26. Başvuruyu yaptıktan ne kadar süre sonra Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirim?
Gönderen kuruluşunuzu bulup, onay aldıktan sonra kuruluşun mevcut olan projesinde yer alan faaliyet tarihlerine göre Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirsiniz.

27. Ben şu an 30 yaşındayım fakat projemin ortasında 31 yaşıma gireceğim bu problem olur mu?
Avrupa Gönüllü Hizmetinde esas olan ilgili son başvuru tarihinde (17 Mart, 30 Nisan, 1 Ekim) 31 yaşına girmemiş olmanızdır. Proje devam ederken 31 yaşına girmeniz sorun oluşturmaz. Yaş durumunuza göre AGH yapıp yapamayacağınızı www.ua.gov.tr sitesinde faydalı dökümanlar kısmında yer alan bulabilirsiniz.

28. Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında İtalya’ya gitmek istiyorum fakat İtalyanca bilmiyorum bu sorun olur mu?
Avrupa Gönüllü Hizmetinde dil bilme zorunluluğu yoktur. Yalnızca bazı projelerin yürüyebilmesi için ev sahibi kuruluşlar gönüllülerden temel düzeyde o ülkenin dilini bilmesini isteyebilir.

29. Bazı kuruluşların Avrupa Gönüllü Hizmeti için başvuru ücreti aldığını duydum. Bu doğru mu?
Avrupa Gönüllü Hizmeti başvurularında hiç bir kuruluş gönüllülerden başvuru ücreti alamaz.

30. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında tatil için Türkiye’ye gelebilir miyim?
AGH kapsamında yalnızca gidiş – dönüş biletiniz karşılanmakta. Eğer siz tatilinizi Türkiye’de geçirmek isterseniz yol paranızı kendiniz karşılamanız gerekli.

31. Avrupa Gönüllü Hizmetine kaç defa gidebilirim?
Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne yalnızca bir defa gidilebilir. İstisnası, kısa dönem (2 hafta-2 ay) bir Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmış olan gençler ikinci defa bir AGH yapabilir ancak ikisinin toplamı 12 ayı aşmamalıdır.

32. İki arkadaş Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında aynı projeye gidebilir miyiz?
Teknik olarak mümkün olmasına rağmen ev sahibi kuruluşlar genellikle aynı ülkeden iki genci projelerine kabul etmek yerine farklı ülkelerden gönüllüleri almayı tercih etmektedirler.

33. Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında hangi ülkeye gitmemizi tavsiye edersiniz?
Gençlik Programının en önemli yanı gençlerin sorumluluk ve inisiyatif almalarıdır. Gençlere hangi ülkeye gidecekleri konusunda yardımcı olmamakla beraber Avrupa Gönüllü Hizmetinde ülkeden daha çok projenin önemli olduğunu, çok istediğiniz ve sevdiğiniz bir ülkeye gittiğinizde projenizden kaynaklanan problemlerden ötürü sorunlar yaşabileceğinizi, 2-12 ay gibi uzun bir süre göz önüne alındığında hoşunuza gidecek ve ilgi alanınıza hitap eden bir projeyi tercih etmenizi tavsiye ederiz.

34. EVS ne demektir?
EVS-European Voluntery Servive (Avrupa Gönüllü Hizmeti) ‘nin İngilizce kısaltılmış halidir.

35. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne kabul edilirsem Ulusal Ajans bana herhangi bir eğitim verecek mi?
Gönüllü olarak projede yer almanız gönderen ve ev sahibi kuruluşlar tarafından kabul aldıktan sonra katılmanız zorunlu olan ve bulunduğunuz ülkedeki ulusal ajanslar tarafından düzenlenen eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimler; ülkeden ayrılmadan önce haklarınızın ve sorumluluklarınızı anlatıldığı “Ayrılış Öncesi Eğitimi”, AGH’nin gerçekleştiği ülkeye gittiğinizde “Varış Sonrası Eğitimi”, projenizin ortasında “Ara Dönem Değerlendirmesi” ve ayrıca ülkenize döndükten sonra da yine Türk Ulusal Ajansı tarafından “Nihai Değerlendirme” eğitimine davet edilirsiniz.

36. Gönderen kuruluşun benim için herhangi bir masrafı olacak mı?
Hayır. Ulusal Ajans tarafından gönderen kuruluşunuza yol, vize masraflarınızla beraber sizin hazırlıklarınız esnasında yapmaları muhtemel harcamalar için götürü miktar verilmektedir.

37. Üniversiteyi bitirdim fakat henüz askerliğimi yapmadım. Askerliğimin tehir edilmesi için yardımcı olur musunuz?
Projeleri kabul olan arkadaşlara resmi bir yazı vermekteyiz fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini rica eden bir yazıdır.

38. Ev Sahibi Kuruluş’ların kabul kriterleri nelerdir? Başvuru esnasında nelere dikkat etmek gerekli?
Ev sahibi kuruluşların gönüllü seçimindeki en önemli belgeler, sizin göndereceğiniz öz geçmişiniz ve motivasyon mektubunuz. Özellikle motivasyon mektubunuzda kişisel özelliklerinizden, gönüllülük kavramından ne anladığınız, neden o projeye gitmek istediğiniz ve Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin size ne kazandıracağını düşündüğünüzü açıkca belirtmeniz gereklidir.

39. Ev sahibi kuruluşta kimle muhatap olacağım?
Avrupa Gönüllü Hizmetine başladığınızda, ev sahibi kuruluşta özellikle muhatap olacağınız 3 kişi olacaktır: Yasal temsilci, genellikle kuruluşların başkanlarıdır. Proje sorumlusu, AGH süresince yapmanız gereken faaliyetler konusunda sizi yönlendirecek kişi. Rehber (Mentor), genellikle kuruluş dışından sizin kuruluşa ve o topluma uyum sağlamanızı kolaylaştıracak, sorunlarınızla ilgilenecek, sizinle ve ev sahibi kuruluşunuzla aranızda bir köprü oluşturacak olan kişidir.

40. Avrupa Gönüllü Hizmeti hakkında daha detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim?
www.ua.gov.tr sitesinin, Erasmus+ Gençlik Programı bölümünden Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili dokümanlara ulaşarak bilgi alabilir ve ilgili web sayfasında yer alan dökümanların incelenmesini müteakip hala sorularınızın cevabına yanıt bulamamış iseniz, programın ayrıntıları, her türlü soru ve düşünceleriniz için agh@ua.gov.tr adresine mail atarak ilgili uzmanlara ulaşabilirsiniz.

Bir öneri: Başvurduğunuz projelerin sizin için gerçekten doğru projeler olduğundan emin olunuz. “Avrupa’ya gideyim de nereye ve nasıl olursa olsun” mantığı sizin için çok olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kendinizle ilgili doğru projeden kabul alabilirseniz, bunun size sağlayacağı yararlar saymakla bitmez.

Tankut ASLANTAŞ

Endüstri Mühendisi / Yönetim Danışmanı

Leave a Reply