Hırvatistan’da AGH Fırsatı

aghevsSuncokret Centre for Community Development Suncokret Centre for Community Development (Suncokret CDD) Vrginmost, Hırvatistanda gerçekleştireceği Avrupa Gönüllü Hizmeti Kampına gönüllüler arıyor. Organizasyon ana konusu: “Youth leisure – Urban/Rural Development”, alt konular ise “Educational, Social, Economic & Geographical Difficulties and Cultural Differences”dır. Proje Türkiye’den katılım gösterecek adaylar için 1 Temmuz 2014’te başlayacak ve 2 ay sürecektir. Adaylar Türkiye’den Sistem ve Jenerasyon Derneği – System and Generation Association tarafından gönderilecektir.

Suncokret – Centre for Community Development (CCD) 2004 yılında kurulan, Hırvatistan’da faaliyet gösteren kar amacı gütmeyen Savaş sonrası yerel halkın psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak üzere oluşturulmuş bağımsız bir organizasyondur. Hırvatistan’ın Vrginmost bölgesinde önemli bir problem olan işsizliği ortadan kaldırmak ve geleceğe umutsuz bakan gençlere motivasyon kazandırmak için bölgede eğitime, bilgisayar öğrenimine, uluslararası gönüllü kamplarına ve gönüllü aktivitelere ihtiyaç olduğunu düşünen Suncokret CDD bu amaçla bu AGH ile yerel gençleri, çocukları ve yetişkinleri motive etme amacında olup projesine katılacak gönüllülere de yerel kültürleri tanıma ve yerel hayatı deneyimleme imkânı sağlıyor.

Proje, workshoplar, sunumlar ve sosyal aktivitelerle yerel gençlik ve uluslararası gönüllüler arasında yapılacak bilgi değişimiyle kültürler arası işbirliği ve etkileşimi arttırmak amacını taşıyor. Bu kültürler arası deneyimlerin yanında, gönüllüler kampta çeşitli çalışmalar ile yerel halka asistanlık hizmetinde bulunabilecek ve yabacı dil öğrenimi konusunda yardımcı olacak, birçok yaratıcı proje ile iletişim yeteneğinin gelişimine katkıda bulunacak, böylece çeşitliliği, karşılıklı birbirini tanımayı ve dayanışmayı arttıracaklar.

Suncokret bu proje için açık fikirli ve gönlü zengin gönüllüleri yerel halk ile ortak çalışmalar yürütmeye çağırıyor. Gönüllülere kalınacak yer Suncokret tarafından karşılanacaktır. Projede gönüllüler yerel gençler için rol model oluşturacakları için hareketleri ve davranışları önem arz etmekte olup gönüllülerde aranacak özellikler arasında öğrenmeye ve öğretmeye açık olması, gençlerle çalışmaya istekli olması, program ve projelerde grup çalışmasına yatkın olması, kırsal hayat şartlarına kolay adapte olabilmesi, rol modellik yapabilmesi vb. sayılabilir.

Proje çok karmaşık bir başvuru sürecine sahip olmamakla beraber adaylardan neden gönüllü olmak istediklerine ve beklentilerine dair bir motivasyon mektubu, CV ve gidebilecekleri tahmini bir tarih aralığı istenmektedir. Katılımcılar için haklarında gönderici kurumdan alınan bilgiler, CVleri ve motivasyon mektupları seçim sürecinde kriterler olacaktır. Gelen başvurular arasında mevcut ihtiyaca göre alım yapılacaktır. Bir aday seçildiği takdirde kurum tarafından bizzat bilgilendirilecektir.

2005 yılından beridir gönüllü yaz kampları yürüten Suncokret’in yaz kampı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Başvuru için Türkiye’deki gönderici firma olan “Sistem ve Jenerasyon Derneği” ile ilgili detaylı bilgi için http://www.systemandgeneration.org/ ya da http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_form_en.cfm?EID=76000383901 linkini tıklayınız.

Tankut ASLANTAŞ

Endüstri Mühendisi / Yönetim Danışmanı

Leave a Reply