TÜBİTAK Siber Güvenlik Yaz Okulu 2014

siber_guvenlik_yaz_okulu

Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve 2013-2014 Eylem Planı’nda “Siber güvenlik konusunda yaz kampları düzenlenmesi” görevinin sorumlusu olarak TÜBİTAK belirlenmiştir. Bu kapsamda, ülkemizin siber güvenlik alanında yetişmiş insan ihtiyacını karşılamak amacıyla, üniversite öğrencilerine yönelik olarak TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü tarafından Siber Güvenlik Yaz Okulu düzenlenecektir. 2012 ve 2013 yıllarında Siber Güvenlik Yaz Kampı adıyla düzenlenen ve kısa sürede ülkemizin bu alanda yetişmiş insan ihtiyacını karşılamada büyük faydası görülen etkinlik, bu yıl Siber Güvenlik Yaz Okulu adıyla 30 Ağustos – 5 Eylül 2014 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecektir.

Siber güvenliğin hem teknik hem de sosyal boyutu olan bir konu olmasından dolayı Siber Güvenlik Yaz Okulunda teknik içerikli ve sosyal içerikli olmak üzere iki paralel program bulunmaktadır. Teknik içerikli eğitim kapsamında alanında uzman eğitimciler tarafından katılımcılara siber güvenlik alanında temel ve detaylı güncel bilgiler içeren, ağ güvenliği, web güvenliği, sızma testi, dijital adli analiz, zararlı yazılım analizi, vb. eğitimler verilecektir. Teknik eğitimlerin tamamlanması sonrasında takımlar halinde bayrağı yakala (Capture-the-flag) yarışması yapılarak öğrenilenlerin uygulanması sağlanacaktır. Sosyal içerikli programda ise siber güvenliğin politik, stratejik, ekonomik ve hukuki boyutu ele alınacaktır. Sosyal içerikli program konunun uzmanları tarafından verilecek eğitimler ve olay tartışmalarından oluşmaktadır. Bu programla, sosyal bilimler ağırlıklı eğitim gören öğrencilerin siber güvenlik konusunda temel teknik bilgi birikiminin oluşturulması ve siber güvenlik konusunda ülkenin ihtiyacı olan bütüncül strateji ve politikaları geliştirecek kişilerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Verilecek eğitimlerin yanında, siber güvenlik konusunda çalışan akademisyen, kamu kurum ve özel sektör yöneticileri ile alanında önde gelen uzmanların katılımcılar ile bir araya gelmeleri ve bu alandaki çalışmalar, yeni ve güncel konular ile kariyer fırsatları hakkında bilgi vermeleri sağlanacaktır. Yaz okulu esnasında eğitim amaçlı düzenlenecek yarışmalarla öğrencilerin takım çalışması yeteneklerinin güçlendirilmesi ve eğitimler sırasında edindikleri bilgilerin pekiştirilmesi sağlanacaktır. Başvurusu kabul edilen öğrencilerin eğitim, yeme/içme ve konaklama giderlerinin tamamı TÜBİTAK BİLGEM tarafından karşılanacaktır.

Önemli Tarihler

Duyuru tarihi: 05 Haziran 2014
Başvuru başlangıç ve bitiş tarihleri: 05 Haziran 2014 – 11 Temmuz 2014
Başvuru Sonuçlarının Açıklanması: 15 Temmuz 2014
Kamp tarihleri: 29 Ağustos – 5 Eylül 2014

Siber Güvenlik Yaz Okulu başvuru süreci ile ilgili bilgi almak için Başvuru Süreci bağlantısını takip edebilirsiniz.

Siber Güvenlik Yaz Okulu programı için Program bağlantısını takip edebilirsiniz.

Başvuru ve tüm sorularınız için iletişim bilgilerimize İletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Tankut ASLANTAŞ

Endüstri Mühendisi / Yönetim Danışmanı

Leave a Reply